top of page

Beton konzisztencia

A friss beton konzisztenciája elsősorban
a bedolgozhatóságát, keverhetőségét, szállíthatóságát valamint a tömöríthetőségét befolyásolja.

 
 

 

 

Concrete Truck

Beton konzisztencia

A beton konzisztenciája elsősorban a friss betonok szállíthatóságát, bedolgozhatóságát, állékonyságát, tömöríthetőségét befolyásolja, de hatással van a kötési-szilárdulási folyamatára, zsugorodására, a megszilárdult beton szerkezetére és a víz-cement tényezőre.

Konzisztencia osztályok:
Földnedves beton

Földnedves beton FN  -  F1 jelölésű
Szállítása billenőplatós autóval történik. Felhasználása során tömöríteni kell döngöléssel, vibrátorral. Nedvesítése is szükséges a megfelelő szilárdság elérése érdekében.

Kissé képlékeny beton

Kissé képlékeny beton KK  -  F2 jelölésű
Ezt a konzisztencia vasalt és vasalatlan szerkezetek elkészítésére alkalmas, ha nem túl sűrű a vasalás vagy túl szűk a zsaluzat.

Képlékeny beton

Képlékeny beton K  -  F3 jelölésű
Folyós beton F -  F4 F5 F6 jelölésű
Különleges látszó és öntömörödő betonok készítéséhez.

Transzportbeton

A friss betont a gyártó üzemében az alapanyagokat cement, kavics, homok, víz, vegyszerek egymástól elkülönítve receptúrában előírt arányban hitelesített mérleggel lemérve, majd a meghatározott sorrendbe a kell a keverődobba adagolni. A gyártási folyamat számítógéppel vezérelt módon történik. A friss betonból mintát kell venni, ebből próbakockát kell készíteni, majd 28 napos korában kell megvizsgálni a nyomószilárdságot. A szabvány szerint ekkorra kell elérni a jelölésben szereplő nyomószilárdságú osztályt.

A transzportbeton jelölése

PL.: C30/37-XC3-16 F3

C30/37 = nyomószilárdság
XC3 = milyen környezeti kitétnek kell megfelelni
16 = a legnagyobb kavicsméret
F3 = Konzisztencia osztály képlékenység

Transzport beton szállítás

A friss beton átadás-átvétel helye a beépítés helyszíne. Ezzel az időponttal teljesítette a gyártó a megrendelést. Ezt követően a beépítő felelős a végtermék, azaz a megszilárdult beton minőségéért. Az átvételt a vevőnek, képviselőjének aláírásával kell igazolni. A beton konzisztenciája az idő múlásával romlik, ezért az átadás után az eltarthatósági időn belül kell a bedolgozást elvégezni. A teherautók billenő és mixer korlátozott súlyú mennyiséget szállíthatnak. 1 m3 beton 2,4 tonna. Mixer teherautók 8 m3 szállíthatnak. A mixer keverődobja megóvja a környezeti hatásoktól a betont. Késlelteti a kötés korai beindulását, hideg időben védi a kihűléstől. Folyamatos lassú keveréssel biztosítja a friss beton homogenitását. A mixer csúszda segítségével engedi le a betont vagy pumpára tolatva annak kádjába üríti.

A betonszivattyú: pumpa és pumix

A képlékeny és kissé képlékeny betonok bedolgozásánál lehetőség van betonszivattyú, pumpa alkalmazására. Akkor van szükség erre a munkagépre, hogy ha nem lehet az építkezés helyszínére nem lehet közvetlenül a betont a bedolgozás helyére eljuttatni. 21-től 48 méterig van lehetőség pumpát, pumit rendelni, igénybe venni. A gémhosszt lehet növelni a talajra lefektetett csövekkel bilincsekkel toldva,
akár 100 méterrel is. C12-es betonnál gyengébb minőségű beton nem pumpálható a kevés finom szemcse miatt nem csúszik a beton a csövekben. A szivattyúk speciális fajtája a pumix ami egy pumpával felszerelt mixer. A pumpák óradíjjal számolnak. Minimum 4 óra az alapdíj, ami 2 óra munkaidőt és egy - egy óra kiállást beállást tartalmaznak. Pumix esetében 3 óra munkaidőt és egy óra beállást kell fizetni. A munkaidő az érkezéstől a távozásig a kitalpalástól az elmosásig tart. Ezek a munkagépek 0.3-1 m3-ig vesznek fel a rendszerükben betont amit nem tudnak kipumpálni csak kádjukból a munka végeztével leengedni. Ezt a veszteséget be kell kalkulálni a beton megrendelésekor. A betonszivattyú elmosásához biztosítani a lehetőséget, helyszínt amihez 100-200 liter víz szükséges.

A beton kötési ideje

A beton kötési ideje általában a bedolgozás követő 3-24 órát jelenti. Ezen idő alatt meleg időben a túlhevülést kell kerülni, hideg időben pedig a kihűlést. A megfelelő utókezeléssel, hogy a tervezett szilárdulás ne sérüljön.

A beton szilárdulása

A beton szilárdulása a bedolgozott transzportbeton 24 órás kora után zajlik. Ez a folyamat 28 napos koráig tart. Szabvány szerint ekkorra kell elérnie 20 Celsius fok hőmérsékleten a jelölt nyomó szilárdságot. Megfelelő utókezeléssel 7 napos korára már elérheti a végleges szilárdság 60-70%-át. A beton hideg időben lassabban szilárdul. Meleg időben gyorsabban.

A beton utókezelése

Nagyon fontos munkafolyamat a betonok utókezelése. A beton kötési folyamatok lezajlása után még legalább 28 napos koráig szilárdul. Ez alatt az időszak alatt biztosítanunk kell a megfelelő feltételeket különben a beton csökkent értékű lesz. Nagyon fontos, hogy ne hagyjuk kiszáradni a felületet. A beton locsolása, befedése fóliával vagy felületének párazáró bevonattal való kezelése főleg nyári időben elengedhetetlen.

 

A beton szilárdulását károsíthatja a fagy. Ha a friss beton a kötés megindulása előtt fagy meg nincs különösebb gond, kiengedés után a kötés folytatódik tovább. A kötés utáni fagy csak kisebb károkat okoz. -5 és -10 Celsius között az utókezelést párazáró felhordásával kell végezni, a bedolgozott transzportbetont hőszigetelő anyaggal takarni kell. A beton hőmérsékletét 5 celsius fokon kell tartani, legalább 3 napig. Hőlégbefúvással kell a megfelelő hőmérsékletet tartani. -10 celsius fok alatt a betonozást halasztani kell.

bottom of page